T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Karaman Müftülüğü

09.07.2020

TÜRKİYE DİYANET VAKFI 2020 VEKÂLETLE KURBAN PROGRAMI

TÜRKİYE DİYANET VAKFI 2020 VEKÂLETLE KURBAN PROGRAMI

“Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş”

Diyanet İşleri Başkanlığımızın Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ile birlikte 45 yıldır yurt içi ve yurt dışında küresel çapta yürütmüş olduğu iyilik hareketinden birisi de Vekaletle Kurban Kesim Programıdır. Geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de Kurban Bayramında ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerinin yanında dünyada yer alan mazlum ve mağdur coğrafyadaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin bayram sevincine ortak olacağız inşallah.

Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Hz. İbrahim’in sadakati, Hz. İsmail’in teslimiyetinin tezahürü olan Kurban ibadeti, bir kul olarak Allah’a yaklaşmanın yanında yeryüzündeki bütün kardeşlerimizi birbirine yakınlaştıran adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize hayırsever halkımızın yardım elini uzatmamızın bir vesilesidir.

Türkiye Diyanet Vakfı olarak Kurban ibadetini dini hükümler doğrultusunda yerine getirmek ve keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak maksadıyla 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığımız işbirliği ile “dini esaslara uygun, güven ve emanete riayet” şiarıyla Vekâletle Kurban Kesim Programı düzenliyoruz.

“Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla gerçekleştireceğimiz 2020 Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında, yurt içinde ve yurtdışında 20 milyonu aşkın mazlum, mağdur, muhtaç ve sığınmacı kardeşimize halkımızın yardım elini ulaştırmayı hedefliyoruz.

Vekaletle Kurban Kesim Programı, sınırların paylaşmaya engel olmadığının, kardeşliğin ve dayanışmanın sınır tanımadığının bir ifadesidir.

Küresel boyutta bir salgın olan Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle bütün insanlığın zor bir süreçten geçtiği malumdur. Bu musibet insanlığa bir kez daha paylaşmanın, yardımlaşmanın önemini öğretmiştir. Yaşadığımız dünyanın bizim için emanet olduğu gerçeğinden hareketle imkânlarımızı olmayanlarla paylaşmak vazifemiz olmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfımız,  sosyal yardımlardan eğitime, camilerin inşasından gönüllerin ihyasına kadar birçok alanda iyilik çalışmaları yapmaktadır. Başta ülkemizdeki ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz olmak üzere dünyada Müslüman azınlıkların, savaşlara, işgallere, afetlere maruz kalanların, yoksulların, kimsesizlerin, çaresizlerin umudu ve sevincine dil, din, ırk, mezhep, meşrep, farkı gözetmeksizin ortak olmaktadır.

Vekaletle Kurban Kesim Programı Türkiye Diyanet Vakfı güvencesiyle Türkiye'de il ve ilçe müftülükleri, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ile ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde yapılıyor.

Kesilen kurbanlar yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurt dışında ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika'dan Orta Asya'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Uzak Doğudan Latin Amerika'ya kadar uzanan gönül coğrafyamızdaki mazlum kardeşlerimize dağıtılmaktadır.

Vekaleti alınan kurbanlar, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunmak suretiyle bizzat Türkiye Diyanet Vakfı görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesilerek; hayırsever milletimizin emanetleri yıllardır Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız güvencesiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

2019 yılında Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen 453.560 hisse kurban; yurt içinde il ve ilçeler olmak üzere 424 kesim noktasında, yurt dışında 149 ülkenin 423 bölgesinde bizzat gönüllü ve görevlilerimizin nezaretinde kesilerek 3.764.548 aileye ulaşarak yaklaşık 18.822.740 kişiye bayram sevinci yaşatılmıştır.

Geçen yıl vekâleten kesilen kurbanların bir bölümü ülkemizde, bir bölümü de yurt dışında açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Afrika ülkeleri olmak üzere Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya ve diğer bölgelerde Vakfımız tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır.

Geçtiğimiz yıl (2019) Karaman ilimizden 1242 adet kurban hissesiyle Türkiye Diyanet Vakfımızın iyilik hareketine katkı sağladık elhamdülillah.

 “Bu yıl Koronavirüs tedbirleri kapsamında kurban kesim ve dağıtım gerçekleştireceğimiz ülke sayısı ve ülkelere götüreceğimiz gönüllü sayısında azalma olsa da yurt dışında 100 kadar ülkede müşavirlerimiz, ataşelerimiz, din görevlilerimiz, koordinatörlerimiz ile ilgili ülkelerdeki dinî idareler ve yerel paydaşlarımızın destekleriyle güvenli bir şekilde milletimizin kurbanını keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.”

Vakfımıza emanet edilen kurban vekaletlerinde her yıl düzenli bir artış olmuştur. Bu yıl da vekalet yoluyla kurban çalışmalarımız kapsamında Türkiye’de 81 il, 922 ilçede, yurt dışında ise 75 ülkenin 280 bölgesinde mazlum ve muhtaç kardeşlerimize halkımızın yardım elini ulaştırmaya devam edeceğiz. Milletimizin destek ve teveccühüyle geçen yıl aldığımız bağış rakamlarının üzerine çıkarak yaklaşık 20 milyon ihtiyaç sahibine Türkiye’nin iyilik elini ulaştırmayı hedefliyoruz.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri yurt içi 975 TL, yurt dışı 825 TL olarak belirlenmiştir.

Vatandaşlarımız, www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra Android ve Apple store mağazalarından indirilebilen mobil bağış uygulamamızdan kurban vekaletlerini verebilecekleri gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, din görevlileri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabilirler. Vatandaşlarımız 0 312 416 90 00 numaralı başkanlığımız telefondan arayarak kurban vekaleti hakkında detaylı bilgi alabilecekleri gibi Karaman İl Müftülüğümüzün 0338 2131594 numaralı telefonu arayarak da bilgi alabilirler.

Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın kesecekleri kurbanlarının kabulünü niyaz eder bayramlarını şimdiden tebrik ederim.

Bayramınız mübarek olsun.   

                                                                                 Muhammet Lutfi KETENCİ

                                                                                       Karaman İl Müftüsü